Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощта на музеите в София очаква своите посетители

Снимка: institutfrancais.bg

Изложби, концерти, работилници, филми, организирани турове с гид – повече от 50 музея и галерии ще предложат богата програма в рамките на „Европейска нощ на музеите“ в София. През целия ден на 13 май, столичани ще могат да посетят десетки събития с вход свободен, да обиколят някои от най-интересните изложбени пространства, да се потопят в света на съвременното изкуство и науката и дори да се пренесат във виртуалната реалност.

Зад инициативата стои Френският институт в България в партньорство с Министерството на културата и Столичната община. На европейско равнище Нощта на музеите се организира за 19-и път с участието на над 3000 музея в 30 държави. България участва още от началото през 2005 година. По този повод Френският институт в София е подготвил интересна програма. Медиатеката му ще представи подбрани преживявания във виртуална реалност. Посетителите й ще се разходят из Париж, като разгледат виртуално Сена, Айфеловата кула, Кметството, музея Орсе, църквата Свети Юсташ, Операта Гарние и ще полетят в космоса с помощта на френския астронавт Тома Песке.

Предвидени са и прожекции на френски филми от 70-те години на ХХ век. Столичната община ще представи своите галерии на открито – на Моста на влюбените, в градската градина и до „Кристал“. До кино „Кабана“ от Италианското посолство ще подредят специална изложба по повод Деня на Европа.

За меломаните са предвидени и концерти – в къщата-музей „Панчо Владигеров“, в СГХГ, в музея „Земята и хората“ (може да се чуе орган).

Вижте програмата на Европейската нощ на музеите в София ТУК.

Съставил Венета Николова


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Филмът на Стефан Командарев Made in EU спечели награда във Франция

Филмът Made in EU спечели Наградата на критиката на Arras Film Festival във Франция, информират от екипа на филма на режисьора Стефан Командарев. Журито е било съставено от кинокритици и журналисти от France 2, France Inter, Allociné, Konbini, Vanity Fair..

публикувано на 17.11.25 в 10:31

Вивия Ники и новият ѝ уникален арт проект

Българската художничка и архитект Вивия Ники представи новото си лендарт произведение – гигантска триизмерна свещ, изрисувана на поляна сред горите на Плана планина, която затрептява като жива само под определен ъгъл, погледната от въздуха. Творбата е..

публикувано на 16.11.25 в 08:20

Нощ на театрите в 11 града на България

Театралите в България вече броят часовете до вдигането на завесата на 13-ото издание на Нощ на театрите . Вълнуващата вечер ще превърне сцените в 11 български града в истински празник на изкуството. Тази година инициативата идва с послание..

публикувано на 15.11.25 в 08:10