Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерното изкуство на Черна гора се представя в София

Домакин е галерия "Мисията" в София

| обновено на 16.05.23 в 23:17
14
Снимка: culture-mfa.bg

Сборна изложба „Фрагменти от модерното изкуство в Черна гора от колекцията на Националния музей на Черна гора” гостува в България за първи път. Инициативата е на Държавния културен институт към министъра на външните работи и със съдействието на Българското посолство в Подгорица.


„Фрагменти от модерното изкуство в Черна гора от колекцията на Националния музей на Черна гора” представя живопис и пластики от артисти, играещи важна роля за развитието на черногорското изобразително изкуство в края на XIX и началото на XX век - Илия Шобаич, Перо Почек, Шпиро Боцарич, Петър Любарда, Мило Милунович, Милош Вушкович, Бранко Филипович Фило, Никола Вуйошевич, Александър Приич, Даница Даня Джурович, Миодраг Дадо Джурич, Войо Станич, Томо Павичевич, Ристо Стийович, Драго Джурович, Лука Томович, Крсто Андрияшевич.


Откриването на изложбата в София се състоя на 16 май вечерта в галерия „Мисията“, на ул. „Алфред Нобел“ 2. Специален гост беше Даниела Джурович, председател на Парламента на Черна гора, която е на посещение у нас. Приветствия към гостите направиха още външният ни министър Иван Кондов и Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи


Повече снимки от откриването на изложбата можете да видите в галерията ни под публикацията. 

Експозицията с фрагменти от модерното изкуство на Черна гора може да бъде разгледана до 16 юни 2023 г. 

Снимки: culture-mfa.bg и Красимир Мартинов 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фестивалът "Културама" изкушава с "Градина на музикалните наслади" в София

"Културама" (Culturama) е фестивал, който вече няколко години предлага неповторими срещи с култури и стилове и непрекъснато изненадва с интересните места на събитията. Гостуващите музиканти са не само популярни, а и нестандартни в идеите и..

публикувано на 13.06.25 в 07:05

Космосът – от свещените места по нашите земи до постиженията на българските учени

Националният етнографски музей към БАН представя новата си изложба "Звездно небе – митология и наука", която обхваща познанието за Космоса от древността до днес и разглежда митологията, древните вярвания и дълбоките познания за небесните тела на..

публикувано на 11.06.25 в 16:20

Деца рисуват опера и балет в чест на 100-годишния юбилей на Старозагорската опера

Поредно събитие от празничната програма, посветена на вековния юбилей на Държавна опера – Стара Загора, е изложбата-конкурс "Рисувам опера и балет". С това състезание за деца първата извънстолична опера у нас насочва вниманието към своята най-млада..

публикувано на 11.06.25 в 10:05