Сънародничката ни Деяна Минчева Викторсон вече 13 години представя пред жители на остров Пукет, в Тайланд, българските традиции, обичаи, култура, история и кухня. На Пукет Деяна е известна не само сред българите, но и като член на Международния женски клуб. В Деня на националностите, който се провежда в Британското международно училище в Пукет през юни, Деяна всяка година облича кюстендилска носия и заплита в плитките си косите на своята баба, които е запазила.
Деяна е родена в София и завършва Художествената академия, специалност текстил. Работила е в криптата на храма "Св. Александър Невски" и усвоява иконописна техника, като рисува икони по православния канон. За празнични благотворителни базари, на които се събират хора от различни националности на остров Пукет, Деяна приготвя традиционна българска баница и кисело мляко, а също и лозови сарми. "Баницата е абсолютен хит сред жителите на Пукет, а чужденци на острова са ми казвали, че не са яли по-вкусно кисело мляко от българското", казва сънародничката ни.
Въпреки че нейното семейство пребивава основно в чужбина, а съпругът ѝ е швед, Деяна е научила сина си Виктор на всички български обичаи, като боядисване на яйца за Великден, мартеници, сурвакане и др. За Деня на националностите момчето също се облича в българска народна носия и винаги носи българското знаме, редом до Деяна на празненството. Тяхното присъствие не минава и без да прозвучи българският химн.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: личен архив
В новия епизод на подкаста "Мост на вярата" ви представяме Българската православна църковна община в Женева, Швейцария. Тя е учредена официално през 2018 г. на празника Рождество на Пресвета Богородица, който отбелязваме на 8 септември. Денят на..
Приключва гласуването за "Любима българка на публиката" На 25 септември 2025 г. (четвъртък) приключва гласуването за наградата "Любима българка на публиката", част от традиционния конкурс на Изпълнителната агенция за българите в чужбина – "Българка на..
В Пескара, Италия, се проведе среща между новата българо-италианска културна асоциация Rose Bianche – "Бели рози", и съветника по култура на града Мария Рита Карота. Обсъдиха се нови проекти за популяризирането и разпространението на българската култура..
От 4 години Нели Ицкова е преподавател по история и география в Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел. Разказва, че е извървяла дълъг път,..