Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвят английска пиеса за цар Борис III и спасяването на българските евреи

Снимка: архив

Английската театрална трупа  "Out of the forest", подготвя пиеса за цар Борис III. "Краткият живот и мистериозната смърт на Борис III, цар на българите" ще се играе по време Единбургския международен театрален фестивал през август.

Спектакълът ще бъде представен и в посолството на България в Лондон в края на юли и в началото на септември. Автор е Джоузеф Кулен. Той ще играе и ролята на цар Борис III.

Спектакълът включва български и еврейски народни песни, изпълнявани на живо. Сюжетът разказва за спасяването на 50 000 българи евреи по време на Втората св. война. "История, която  светът е  забравил", пише в анотацията към пиесата, предава БТА.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български филм триумфира на фестивал в Албания

Българският филм "Денят, в който тя ще се роди" на режисьора и сценарист Емил Спахийски (б.р. в съавторство с румънския режисьор Богдан Мурешану), по едноименния разказ на писателката Йорданка Белева, спечели Наградата на публиката на 12-ото издание..

публикувано на 17.09.25 в 06:05

Софийската филхармония открива сезона с бляскав солист и напълно разпродадена зала

На 11 септември Националният филхармоничен оркестър и неговият главен диригент откриват сезон 2025/2026 с два абсолютни класически хита: Концерт за пиано и оркестър №1 и Симфония №4 на Пьотр Илич Чайковски – един от най-обичаните класици на всички..

публикувано на 09.09.25 в 10:35

Принцеса Теодора и Esperanza for Life с гала концерт в подкрепа на деца в риск

На 3 октомври в столичната зала "България" ще се проведе грандиозен благотворителен гала-концерт и спектакъл Esperanza for Life ("Надежда за живот"), организиран от международната фондация на родената у нас принцеса Теодора фон Ауерсперг. Събитието..

публикувано на 08.09.25 в 18:05