Турция избира президент между Реджеп Ердоган и Кемал Кълъчдароглу
В неделя на 28 май в Турция ще има втори тур на президентски избори. За първи път в страната има балотаж, като до 2007 г. президентът се избираше от парламента. След първия тур на 14 май един срещу друг останаха досегашният държавен глава Реджеп Ердоган и кандидатът на опозицията Кемал Кълъчдароглу. На Ердоган не му достигна по-малко от половин процент, за да спечели на първия тур. Според анализаторите изходът на втория тур ще се реши от избирателната активност. Ердоган предупреди своите привърженици да не се отпускат. Отпадналият трети кандидат с 5,27 на сто от протестния вот Синан Оган призова да се гласува за Ердоган. Кълъчдароглу се опитва да привлече гласовете на националистите, недоволни от струпването на мигранти в страната. Въпреки изразената подкрепа за опозицията, неясен остава вотът на кюрдите.
След изборите за парламент Гърция отново отива на избори
Дясната "Нова демокрация" безапелационно спечели парламентарните избори в Гърция с 40,79% от гласовете. Втората сила - лявата СИРИЗА, има 20 на сто от бюлетините. Не се сбъднаха очакванията, че 440 000 младежи, които за първи път гласуват - някои от тях на 16 години, ще застанат зад левицата. Над 1/3-та от младите предпочетоха "Нова демокрация". Досегашният премиер Кириакос Мицотакис има 146 места в 300-членния парламент и не може да състави правителство. Лидерът на опозицията Алексис Ципрас със 71 депутата също отказа мандат за съставяне на коалиционно правителство. Президентът Катерина Сакеларопулу назначи висшия магистрат Йоанис Сармас за служебен премиер. Новите избори ще се проведат през юни по нови правила, които ще позволят на бъдещия победител да има парламентарно мнозинство, предава Euronews.
В Румъния очакват ротация на премиерите
Премиерът на Румъния Николае Чука потвърди, че ще подаде оставка на 26 май, когато трябва да се извърши ротацията на поста между двете водещи партии в управляващата коалиция. Националлибералите ще предадат премиерството на социалдемократите. До 29 май Чука ще реши дали да остане в правителството, което ще поднови своя състав, съобщи Digi24. Чука си отива в труден за страната момент, когато Румъния е обхваната от обща учителска стачка и е притискана от Еврокомисията да намали бюджетния дефицит. Президентът Клаус Йоханис заяви в Сибиу, че процедурата за ротацията на правителството трябва да започне, само ако стачката в образованието приключи. Той коментира, че едва ли смяната на властта трябва да се прави по време на преговори със синдикатите.
В Западните Балкани демокрацията е в подем само в Словения
В годишния доклад на американската неправителствена организация "Фрийдъм Хаус" Хърватия е определена като "54% демократична страна", което я прави полуконсолидирана демокрация. Организацията дава оценка - 4,25 от максимална 7 на Хърватия за шеста поредна година, с което я класира под страни като България (4,5) и Румъния (4.36). Хърватия е получила най-добра оценка за гражданското общество - 5,25, и най-лоша за корупцията и съдебната система - 3,5. Най-ниско в региона е оценена Босна и Херцеговина с обща оценка 3,21 и демократичност 37%. Оценката на Босна става все по-ниска с всяка следваща година, отбелязва хърватската телевизия N1. Сърбия и Черна гора са оценени с 3,79 и 46%. Сърбия също показва тенденция за спад на оценките в годишните доклади. Словения е повишила оценките си на 5,75 и 79%.
56% от македонците не искат промени в конституцията на Северна Македония
Над ¾ от македонците заявяват, че са добре информирани, какво представляват конституционните промени, които трябва да предприеме Скопие, за да започне преговори с ЕС. 60,8% смятат, че промените ще имат негативни последици за страната. Проучването на Института за политически изследвания в Скопие е проведено от 2 до 6 май. Според вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич причината за тези резултати е дългогодишната политика на опозицията за всяване на страх. Като пример той посочи начина, по който беше приет договорът от Преспа с Гърция. 56,1% от македонците не искат никакви промени в конституцията. Повечето подкрепящи промените в конституцията са албанците в страната - 79,3%. 72,4% от определящите се като македонци са против, сочи проучването.
Съставил: Иво Иванов
Снимки: apnews.com, БГНЕС, Facebook /Nicolae Ionel Ciucă, reuters.com, balkaninsight.com
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и зарядни станции за електромобили. Паркингите са разделени на такива за краткосрочен и..
Търговска мисия за представяне на българската хранително-вкусова промишленост на южнокорейския пазар се проведе от 19 до 23 ноември в Сеул, съобщават от дипломатическата ни мисия в Корея. Родното ни производство беше представено с вина,..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..