В позиция, разпространена през БТА, и.д. главен прокурор Борислав Сарафов призова за ненамеса в съдебната система и спазването на принципа на разделение на властите. Призивът на главния прокурор е във връзка с изказванията на представители на политическите партии, които остро осъдиха избирането му за временно изпълняваш длъжността главен прокурор от прокурорската колегия във ВСС. ПП-ДБ дори настояха Сарафов веднага да подаде оставка и заплашиха, че ако не го направи правосъдният министър ще предприеме всички възможни действия за преразглеждане на решението за избора на ВСС.
В отговор, Сарафов изтъкна в позицията си, че гаранция за устоите на демократичното общество е ненамесата на законодателната и изпълнителната власт в дейността и функционирането на съдебната власт.
„Всички участници в политическия процес, осъществяващи функции на държавно управление, извън съдебната система, следва стриктно да съблюдават духа и буквата на Конституцията на Република България и да се въздържат от намеса, изразяваща се в пряко въздействие или внушения, които накърняват устоите на правовата държава. Призивите за реформи в съдебната система следва да намерят реализация чрез законодателство и решения в рамките на компетенциите, за да се възстанови нарушения баланс между властите в интерес на обществото", заключава Сарафов.
По-рано днес вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че назначението на Сарафов е изцяло в компетенциите на съдебната власт и определи реакцията на „ една от партиите“ като „опит да се набърка в независимата съдебна система“.
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
Разширяването на свързаността между България и Турция е инвестиция в развитието на целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра..