В позиция, разпространена през БТА, и.д. главен прокурор Борислав Сарафов призова за ненамеса в съдебната система и спазването на принципа на разделение на властите. Призивът на главния прокурор е във връзка с изказванията на представители на политическите партии, които остро осъдиха избирането му за временно изпълняваш длъжността главен прокурор от прокурорската колегия във ВСС. ПП-ДБ дори настояха Сарафов веднага да подаде оставка и заплашиха, че ако не го направи правосъдният министър ще предприеме всички възможни действия за преразглеждане на решението за избора на ВСС.
В отговор, Сарафов изтъкна в позицията си, че гаранция за устоите на демократичното общество е ненамесата на законодателната и изпълнителната власт в дейността и функционирането на съдебната власт.
„Всички участници в политическия процес, осъществяващи функции на държавно управление, извън съдебната система, следва стриктно да съблюдават духа и буквата на Конституцията на Република България и да се въздържат от намеса, изразяваща се в пряко въздействие или внушения, които накърняват устоите на правовата държава. Призивите за реформи в съдебната система следва да намерят реализация чрез законодателство и решения в рамките на компетенциите, за да се възстанови нарушения баланс между властите в интерес на обществото", заключава Сарафов.
По-рано днес вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че назначението на Сарафов е изцяло в компетенциите на съдебната власт и определи реакцията на „ една от партиите“ като „опит да се набърка в независимата съдебна система“.
Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...
Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест). Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..
В събота минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Дневните градуси ще се повишат още. Максималните температури ще бъдат от 32° до 37 ° , в..
В четвъртък минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове..
Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика..
През последните дни по Южното Черноморие има няколко фатални инцидента с удавени туристи , съобщава БНТ. Силният североизточен вятър и мъртвото течение..