На 19-ти юни Българската Православна църква почита българския просветител Паисий Хилендарски – създател на „История Славянобългарска“ – едно от най-ценните български наследства.
Светогорският монах e сред значимите фигури в историята на българската църква, история и култура, посветили живота си на съхранението на българския език и култура, в трудната за България историческа епоха на османско владичество. Той бил убеден, че културата(историята) и езикът са двата фундаментални елемента за запазването на националната идентичност на българския народ. Това е и причината историци и изследователи да го считат за основоположник на Българското възраждане, народен будител и изразител на идеите за национално освобождение на българския народ. С труда си за съхраняването на българската история, св. Паисий Хилендарски остава един от най-важните символи на българската национална идентичност и култура.
Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 година.
Навършват се 131 години от рождението на цар Борис Трети, останал в българската памет с даденото му от народа и историята определение – Обединител. Роден в предпоследния януарски ден на 1894 година, бъдещият български цар Борис III се появява на..
На 30 януари Православната църква чества светите Три светители – Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст, както и свети свещеномъченик Иполит, папа Римски, свети благоверен цар Петър Български и преподобни Сергий Къпински...
На 29 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Игнатий Богоносец и свети мъченик Димитрий Сливенски. Игнатий Богоносец е роден в Антиохия. Според преданието е същото онова дете, което Господ взел на ръце при Себе Си и което..
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..