Истинско приключение из тайнствени въображаеми лабиринти на София предлага най-новата експозиция в залите на "Квадрат 500". Японският илюстратор Хиро Камигаки изгражда нови градски пространства на българската столица в проекта "Лабиринтът на София". Творбите му са изложени в Националната художествена галерия и от 22 юни до 20 юли деца и възрастни могат да се потопят в културните традиции на България, съчетани с образите на супергерои, кукери и берачки на рози. Въоръжени с лупа в ръка, ще проследяват движението си през улиците на българската столицата, ще откриват улики и решават допълнителните мистериозни предизвикателства по пътя, така, както се случва в книжната поредица на Хиро Камигаки за детектива Пиер, любима на много българчета.
"Характерният подход на Хиро Камигаки към изграждането на всеки нов свят включва щателно проучване на мястото, събиране на информация от снимков материал, сателитни карти, градоустройствени планове, типология на местни обичаи и културни особености – обясняват от Националната галерия. – Камигаки създава един утопичен свят в съзнанието си, необременен от директния контакт със съответния град – първоначално той не посещава мястото, което предстои да нарисува, за да позволи на въображението си да изгради нова вълшебна ситуация. Художникът рисува цветния лабиринт на София през 2021-ва, а след посещението си в столицата през лятото на 2022-ра, с екипа си IC4DESIGN създават чернобялата карта на града, много по-точен и детайлен вариант, в който са вплетени словесни послания."
Така, пред погледа на зрителя се разкриват тайнствени фигуративни лабиринти, футуристични градове, балони с горещ въздух, скрити съкровища, невероятни персонажи – животни, нинджи и пр. И в допълнение към магическия свят са скритите предмети и съкровища, които публиката трябва да открие – истинско изпитание за наблюдателността, познанията и търпението на всяко дете и възрастен.
Японският илюстратор Хиро Камигаки и неговият колектив IC4DESIGN привличат децата и техните семейства още с първата им книга – "Детектив Пиер решава случая", която излиза в Япония през 2014 г., а година по-късно е и международният ѝ дебют. Поредицата е преведена на 37 езика в над 38 държави, сред които и България. Илюстраторският колектив, създаден от Хиро Камигаки в Хирошима през 1998 г., е носител на множество престижни отличия и е избран за един от 200-те най-добри илюстратори в света от журито на American Illustration и Society of Illustrators.
По време на изложбата "Лабиринтът на София" Националната галерия организира детски образователни програми, за които ще може да следите на Facebook страницата и Instagram профила ѝ.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: nationalgallery.bgБудителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..