По време на срещата ми с премиера на Албания Еди Рама ще повдигна въпроса за подобряването на лошата инфраструктура в населените с българи райони в Гóра. Това заяви евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев. Той посети албанската част на Гóра, където на границата с Косово и Северна Македония високо в планината живее 3-хилядна българска общност. Ковачев беше придружен от българския посланик в Тирана Ивайло Киров и консула Благой Петров.
Преди това Ковачев се срещна с албанския президент Байрам Бегай, с когото са обсъдили двустранните отношения с акцент Коридор № 8 и евроинтеграцията на Тирана. Той е благодарил на Бегай за доброто отношение към българите в Албания.
Сборникът "Кортенски фолклорни приказки от България и Молдова" ще бъде представен на 30 октомври 2025 г. (четвъртък) от 18,30 ч. в Българския културен център на ул. "Веслец" №13 в София. Книгата е издадена от Тараклийския държавен..
В украинския град Болград край Мемориала на българските опълченци местните представители на българската диаспора отбелязаха днешния Ден на бесарабските българи. Инициатор и организатор на проявата бе Областният център на българската култура в..
В навечерието на един от най-светлите български празници – Деня на народните будители, Българският културен институт в Лондон кани сънародниците ни на среща-разговор с трима съвременни творци – будители, прославили българската култура и изкуство в..
Своето младежко оживление, настроение и цвят внесоха при гостуването си в БНР учениците от българското неделно училище " Д-р Петър Берон", които..
Преди близо два века, през далечната 1838 г., бесарабският архиепископ Дмитрий Кишиневски и Хотински освещава величествения православен храм "Свето..
На 24 октомври с официална церемония и празничен концерт в норвежкия град Ставангер бе открито Почетното консулство на България в Норвегия. Първият почетен..