Колекционери от цялата страна показват български народни носии на националния Фестивал на шевицата във великотърновското село Самоводене. Празникът на родното везбено изкуство тази година преминава под мотото “Хлябът в българската обредност – общият символен език с везбата”.
На площада пред читалището са представени изложби на шевични фрагменти, накити и аксесоари към традиционното облекло, битови възглавници, престилки. Колекционери на народни носии пък демонстрират в дефилета старинните облекла, които са издирили и съхранили.
“Хубаво е човек, когато облече носия, душата цъфти. Осъзнаваш, че има нещо, което е над теб и ти си един малък човек и трябва да го продължиш. Това са традициите ни, това е миналото ни, ние трябва да ги съхраним”, коментираха участници във фестивала.
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..