Колекционери от цялата страна показват български народни носии на националния Фестивал на шевицата във великотърновското село Самоводене. Празникът на родното везбено изкуство тази година преминава под мотото “Хлябът в българската обредност – общият символен език с везбата”.
На площада пред читалището са представени изложби на шевични фрагменти, накити и аксесоари към традиционното облекло, битови възглавници, престилки. Колекционери на народни носии пък демонстрират в дефилета старинните облекла, които са издирили и съхранили.
“Хубаво е човек, когато облече носия, душата цъфти. Осъзнаваш, че има нещо, което е над теб и ти си един малък човек и трябва да го продължиш. Това са традициите ни, това е миналото ни, ние трябва да ги съхраним”, коментираха участници във фестивала.
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да..