Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследникът на Гоце Делчев маестро Христо Христов посети Европарламента

Снимка: БТА

Диригентът маестро Христо Христов, който е най-прекият наследник на войводата от ВМРО Гоце Делчев гостува на Европарламента в Брюксел. Той разговаря с докладчика на Европарламента за Северна Македония Илхан Кючюк, с докладчика на Групата на Европейската народна партия по темата Кристиян Сагарц. Срещна се и с председателя на Европейската народна партия Манфред Вебер и председателя на Комисията по външни работи на Европарламента Дейвид Макалистър. В разговорите е обсъдено и насилието в Северна Македония срещу хората с българско самосъзнание, се посочва в съобщението на евродепутата Андрей Ковачев по чиято покана Христов е в Брюксел.

Трябва да се даде шанс на разбирателството да надделее. „Нека да дадем възможност на музиката да преодолее омразата и разединението, което е нетипично за хилядолетната история на нашия народ и е инфилтрирано от комунизма”, призова маесетрото, който е и председател на Международната фондация за сътрудничество и културно състезание „Гоце Делчев".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 8 октомври 2025 г.

В "България днес" на 08 октомври слушайте: 05:00 – Актуално от България и за общностите с българи по света 18:30 –   Виновни за наводненията – природата или човешкото безхаберие? 35:37 –   Нови открития съживяват легендите за..

публикувано на 08.10.25 в 19:00

Разкъсване на облачността и постепенно спиране на валежите в четвъртък

В четвъртък , 9 октомври, над източната половина от страната облачността ще остане значителна. В сутрешните часове на много места все още ще има валежи от дъжд, които през деня ще отслабват и спират. В западната половина вероятността за валежи..

публикувано на 08.10.25 в 18:40

Държавата ще помогне на общините да рекламират културните си забележителности

Министерството на туризма ще подкрепи общините в рекламата на културно-историческото им наследство, заяви ресорният зам.-министър Ирена Георгиева при откриването на 20-ото издание на международното изложение “Културен туризъм” във Велико Търново,..

публикувано на 08.10.25 в 18:33