Постоянното представителство на България в ЕС препоръчва на европейците да прочетат през лятото романа "Пътуване по посока на сянката" на Яна Букова. Предложението е в рамките на съвместна инициатива "Читателите на Европа" между Библиотеката на Европейския съвет и постоянните представителства към ЕС, като целта е да се насърчат литературните навици на европейците.
Вече четвърта година постоянните представителства към ЕС са поканени да препоръчат книга от своята страна за лятото, а темата на тазгодишната кампания е "Жените автори". Жанрът се избира от съответното постоянно представителство и може да бъде творба на изгряваща авторка, сборник на известна поетеса или фентъзи.
В препоръчаната книга на Яна Букова главните герои са осем, като всеки от тях има своята завършена житейска история, мотивация, вътрешни страхове и желания. Историите са свързани, но са написани фрагментарно и читателят трябва да помисли как нишките ги свързват. Истории за смърт и любов, за жестокост и милост. Романът, който предлага българската дипломатическа мисия е описан като красиво и болезнено четиво, в което авторката Яна Букова проявява изключителна способност да описва необикновените неща.
Освен "Пътуване по посока на сянката", Букова има два издадени сборника с разкази и четири стихосбирки, сред които "Записки на жената призрак" (2018), отличена с Националната награда за поезия "Иван Николов". Книгата излиза по същото време и в Атина, но под друго заглавие.
Творбите на авторката са превеждани на няколко езика.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..