Поляните на Църногорския манастир „Св. св. Козма и Дамян“ край с. Гигинци, Западна България, отново събират гости от цялата страна за празника на граовските фолклор, традиции, бит, култура и дух „В сърцето на Граово“. Съборът се провежда всяка година през вторите почивни дни на юли. Местните хора определят Църногорския манастир като „сърцето на Граово“ и точно с това име неслучайно беше наречен и масовият народен събор, състоял се за първи път през 2018 година.
По традиция, от учредяването си насам Църногорският събор започва със среща на духовници, висши държавници, архиереи от БПЦ, представители на културните, политическите и бизнес средите. И тази година традицията ще бъде спазена, като темата на форума е „Пътешествие, което се прави само с един багаж – Сърцето“. Фокусът е върху действителните възможности за туризъм – маршрути и пътеки за културно-исторически, поклоннически и религиозен туризъм и местата за настаняване в региона.
Домакин на събитието е архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, който изтъкна, че за петото издание на събора ще има жива музика за хорото, която ще следи тези, които играят и според тях ще бъде свиренето и продължителността. Ще има и още много изненади.
Събитието се провежда съвместно с Министерство на земеделието, Обединени български животновъди, Общините Перник, Радомир, Брезник, Трън, Земен и Ковачевци.
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..