Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народният театър преговаря за сътрудничество с Националния театър на Румъния

Снимка: Народен театър „Иван Вазов“

На двудневна визита на директора на Националния театър на Румъния в Тимишоара Ада Хаусватер по покана на директора на Народния театър Васил Василев в София бяха обсъдени възможностите двете културни институции да си партнират в създаването на проекти и да реализират разменни гостувания.
Хаусватер присъства на представлението на спектакъла "Бурята" на 5 юли, а след това се срещна с режисьора Робърт Уилсън. Тя отправи към Василев покана "Бурята" да гостува в Тимишоара, която тази година е Европейска столица на културата.
Румънската гостенка остана впечатлена от сценичната механизация на Голямата сцена, дело на компанията "Круп-Ман", създадена през 1923 г. Тя сподели, че сградата на театър "Михай Еминеску", както и тази на Народния театър, е построена по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравка Евтимова и министъра на културата Мариан Бачев по време на панаира на книгата в Лондон.

Публикуваха на английски романа на Здравка Евтимова

Английското издателство Heloise Press преди дни публикува романа на Здравка Евтимова "Резерват за хора и вълци", който в България бе издаден през 2022 г. Английското заглавие на книгата е The Wolves of Staro Selo - "Вълците на Старо село", съобщи..

публикувано на 15.03.25 в 12:54
„Артисти за деца“

Българското кино на фокус в 29-ото издание на Международния София филм фест

"Шшш... Време е за кино" – с това мотото през следващите две седмици София се превръща в кино столица на Европа. 29-ото издание на най-големия кино форум на Балканите – Международния София филм фест (СФФ) се открива тази вечер в Зала №1 на НДК с..

публикувано на 13.03.25 в 10:10
Проф. Велимир Велев

Театърът в дигиталния свят – представления отвъд реалността и зрители-геймъри

Какво е влиянието на дигиталните технологии върху изкуството и възможно ли е театърът, променяйки основните си парадигми, да продължи да носи онова специфично удоволствие на зрителя, докато го подтиква да преминава границите на собствените си..

публикувано на 12.03.25 в 11:40