Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет 2023 е изпълним, ако няма авария в окупираната АЕЦ „Запорожие“

Финансовият министър Асен Василев
Снимка: БГНЕС

Бюджет 2023 не затяга коланите и не орязва социалните разходи, каза пред БНР финансовият министър Асен Василев. Успяваме да съберем данъците и това запазва социалните разходи без вдигане на данъците. Получихме в наследство от служебния кабинет дефицит от 1,2 млрд. лв. в края на май, а през юни вече има излишък от 200 млн. лв., обясни Василев.

Заложеният растеж на БВП от 1,8%  ще бъде постигнат. Няма притеснение, че бюджетния дефицит ще е над 3%. „Ако не стане втори Чернобил в АЕЦ „Запорожие“, очаквам да успее да издържи бюджетната рамка“. Всяко искане за увеличение на заплатите води до нови искания и не трябва да се наливат пари в нереформирани сектори. Ако депутатите подкрепят вдигенето на заплатите в някои сектори, това е тяхно решение, допълни министърът. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Спим един час повече на 26 октомври

В 04:00 ч. българско време на 26 октомври 2025 г., трябва да превъртим стрелките на часовниците с един час назад. Това означава един час повече сън, но той не елиминира стреса за организма в резултат на смяната на биологичния график – посочват..

публикувано на 25.10.25 в 08:05
Златна есен

Променливо ще е времето – с разкъсана облачност, топло за есента

В събота , 25 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 6°. През деня временно разкъсване и намаление на облачността ще има над Северна България, след пладне отново ще се увеличи и привечер и през нощта на места там ще има..

публикувано на 24.10.25 в 19:53
 Драгош Пъслару

По Съседски: Събития с балкански адрес

Румъния предоговори с ЕС своя Национален план за възстановяване и устойчивост Еврокомисията одобри нов вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния, съобщи министърът по европейските фондове Драгош Пъслару, цитиран от..

публикувано на 24.10.25 в 10:15