На 20 юли Православната църква почита Св. пророк Илия, смятан за един от тримата велики старозаветни пророци заедно с Моисей и св. Йоан Предтеча. Илинден е денят, в който българите прославят и годишнината на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. В Северна Македония честването е на 2 август по юлианския календар.
С декларации от парламентарната трибуна депутатите отбелязаха 120-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание на Вътрешната македоно-одринска революционна организация срещу османската власт.
"Българската национална идея днес има ново измерение и то е много ясно - България и Северна Македония след 200 години разделение да бъдат част от една геополитическа и цивилизационна зона. И българската държава последователно е полагала усилия в тази посока през последните 30 години. Това е част от нашата идентичност. Няма нужда както е било преди 100 години, да се опитваме със сила да решим проблема, достатъчно е да махнем границата между двете държави", заяви в парламента депутатът от ГЕРБ Тома Биков.
"Събития като Илинденско-Преображенското въстание са знак, че българското общество и българската нация е била готова и е готова да плаща цената на своята свобода. Свободата има възможно най-високата цена за едно общество и за една нация и тя би трябвало да се плаща всеки ден. Илинденско-Преображенското въстание е само един миг от тази епоха на българско национално осъзнаване и на българско национално освобождаване.
Нито с него започва, нито с него приключва българският път към свободата, и нека да си кажем - българският път към Европа. Този път започва в края на 18 век, преминава през целия 19 век, и в началото на 20 век продължава с Илинденско-Преображенското въстание, Балканските войни, Първата световна война, Втората световна война, събития, част от които ние наричаме "българска национална катастрофа". Заедно със свидните жертви, които са дадени в тези събития, ние трябва да помним и че българската национална идея не е осъществена в своята цялост, напротив, дори в някои от нейните части тя е претърпяла провал и е нанесла тежка национална травма, която е валидна и до днес. Заради тази национална травма ние сме и толкова чувствителни по темата Македония", добави Биков.
На 11 февруари Православната църква чества паметта на Свети свещеномъченик Власий, еп. Севастийски и свети мъченик Георги Софийски Нови. Свещеномъченик Власий живял в областта Кападокия - Мала Азия и бил епископ на град Севастия. По време..
На 10 февруари Православната църква чества свети свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Свети Харалампий пострадал в началото на III век, при римския император Луций Септимий Север (196-210 г.) в гр. Магнезия (дн. Магнисия) в Тесалия) където..
Всяка година на 10 февруари – празникът на свети Харалампий, епископ Магнезийски се отбелязва с особена тържественост в едно малко, но сплотено в любовта си към Бога градче, в най-северната част на Черноморието ни. За Шабла и жителите му това е..
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..
Васил Левски е български революционер и национален герой, борил се за освобождението на България от Османската империя. Той е идеолог, основател и..