Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна е лятна дестинация за артистите от RADAR фест

Снимка: radar-festival.eu

С поредица от събития морската ни столица подгрява за десетото издание на фестивала RADAR. От 2014г. до днес този форум е сред най-иновативните фестивали в света, смесвайки различни музикални жанрове с нестандартни похвати от други изкуства. RADAR се отличава с това, че свързва международни проекти, в които български артисти си партнират със свои колеги от цял свят, възпитавайки търсеща и отворена публика. Официално фестивалните дни са от 3 до 6 август, но извън "основната програма" събитията са "разтеглени" във времето.Началото беше поставено с премиерата в града на концертния филм "Лилит", заснет през 2016 г. в рамките на третото издание на RADAR. В съвременната култура образът на Лилит (първата съпруга на Адам) се свързва с феминизма и борбата на жените за равноправие. Представлението, което стои в основата на филма, има над 30 постановки в Холандия и Белгия.

На 28 юли пък във Фестивалния и конгресен център на Варна ще бъде излъчен концертният филм "Рефлектор". Той представя аудио-визуалния проект на братята Димитър и Нейко Бодурови, чиято основа са видео истории на хора, споделящи своите размисли относно Ковид пандемията и причинената от нея социална изолация. Изложба с плакати, уловили духа на RADAR Festival през годините ще предшества началото на основната програма, която включва музикални работилници, концерти и лекция за големите мечти в съвременното изкуство.

Съставил: Гергана Манчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на Република България в Грузия

Българистиката в Грузия прави малки, но уверени крачки

Единственият лекторат по български език, литература и култура в Грузия намира благодатна среда в Сухумския държавен университет в Тбилиси и прави все по-уверени крачки. Българското училище в грузинската столица също полага усилия да помогне на децата..

публикувано на 31.07.25 в 10:50

"Изкуството да колекционираш време" – НХГ представя дарение на колекционера Гауденц Руф

В разгара на "горящото лято" у нас, както поетично го определи писателят Георги Господинов тези дни, София стана свидетел на забележително в събитие. В сградата на бившия царски дворец (днес Национална художествена галерия – НХГ) беше подредена..

публикувано на 30.07.25 в 11:45

Весела Райчинова от Израел: Българинът трябва да съхрани душата си и мира в страната

Месец след изпитанието в израелския град Бат Ям, изпратило тринайсет български творци в бомбоубежище, организатори и участници в международния фестивал "Българска душа в Святата земя" се събраха в София. На форум с името "Творчески терминал България –..

публикувано на 28.07.25 в 10:35