Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал съживява бита в древния римски град Марцианопол, днешна Девня

4
Снимка: Facebook/ancientmarcianopol

Истински фестивал за съживяване на древността се провежда на мястото на античния амфитеатър в близост до Музея на мозайките в гр. Девня. Наречен е "Марцианопол – животът в древния град" и цели да пресъздаде всички аспекти от живота в един от 20-те най-големи римски града, процъфтявал преди 17-18 века.

Марцианопол /Marcianopolis/ е известен с това, че в годините на своя разцвет е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим. На негова територия са открити най-големите съкровища от сребърни монети, намерени на едно място – повече от 100 хиляди, и дори за кратко той се е превърнал в столица на Римската империя и иззел ролята на центъра на света на Древния свят.

Фестивалът, посветен на живота в древния град се провежда на 22 юли и в него участват групи за исторически възстановки от България и чужбина. Те ще покажат гладиаторски битки, изпълнение на присъди, весталки, римска кухня за чревоугодници, конни демонстрации, шествията и бита на народите, населявали преди векове територията на днешна Девня. Входът е свободен, а вечерта античният фестивал ще завърши с рок концерт под звездите.

Съставил: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/ancientmarcianopol

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05