Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киселото ни мляко вече е със защитено име за произход

Снимка: www.momchilovtsifest.bg

Българското кисело мляко е вписано в европейския Регистър на защитените наименования за произход, съобщи в Брюксел земеделският министър Кирил Вътев. “Този традиционен български продукт ни прославя по света заради полезните си свойства и с включването му в регистъра като защитено наименование за произход допълнително се създават условия за неговото популяризиране”, заяви той.  

Регистрацията ще даде на преработвателите конкурентно предимство на пазара, а за потребителите ще има допълнителна гаранция за произхода и качеството на продукта.  

Киселото ни мляко е вторият български продукт, регистриран като защитено наименование за произход на европейско ниво след „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“. 

Вижте още:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Даниела и Владимир Овчарови

Шареният живот на артистичното семейство Даниела и Владимир Овчарови

Великотърновското Ново село е разположено на пътя между старопрестолната столица и град Севлиево. В землището му са откривани вкаменелости от миди, корали и охлюви, и според специалисти преди 130 млн. години до района е достигало т.нар. Долно кредно..

публикувано на 19.11.25 в 11:05

Продават на търг по-малкия правителствен самолет

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов е разпоредил на ръководството на държавния авиационен оператор да продаде правителствения самолет "Фалкон" на търг с явно наддаване. Решението е взето след анализ на разходите за поддръжка и..

публикувано на 19.11.25 в 10:22

Софийският и Техническият университет са в престижна световна класация

За трета поредна година Софийският университет "Св. Климент Охридски" влиза в престижна световна класация. В QS World University Rankings: Sustainability 2026 СУ заема 814-о място от класираните 2002 университета. Това го нарежда сред първите 40% на..

публикувано на 19.11.25 в 10:02