Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панаир на киселото мляко в Разград популяризира народните традиции

Фестивал на киселото мляко, Разград
Снимка: БГНЕС

“Разград отново се превръща в столица на киселото мляко”, обяви зам.- кметът на общината Добрин Добрев по повод откриващия се днес 21-ви Панаир на киселото мляко. Идеята на форума е да популяризира народните традиции на етнографската група капанци, свързани с приготвянето на неповторимото по вкус и консистенция кисело мляко.  

В тридневната програма на панаира са включени множество събития – конкурс за най-добър производител на млечни продукти “Баш Майстор”, избор на Кралица на киселото мляко сред представителките на танцовите състави във вечерните концерти, забавното състезание “Да правим таратор, а не терор!”, детски пленер и много други.  

За първи път ще се проведе състезанието за смелост “Чушката люта, пак люта, и аз съм, либе, кат нея!” за надяждане с пиперливия зеленчук и погасяване на пожара с кисело мляко.

По време на атрактивното събитие Разград ще бъде посетен и от делегации от градове-побратими – румънския Кълъраш и турските Авджълар и Одунпазаръ.

Вижте още:

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25