Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Н. Пр. Кенет Х. Мертен с първо обръщение у нас

Американският посланик: Украйна удържа срещу Русия с помощта и на България

| обновено на 28.07.23 в 09:43
Снимка: БГНЕС

Стратегическото партньорство между България и САЩ е по-силно от всякога, заяви новият американски посланик Кенет Х. Мертен на лекция, организирана от българския Атлантически клуб. Той добави, че стратегическите отношения спрямо сигурността са ключови, защото демокрацията е под заплаха и трябва да бъде защитавана всеки ден.  

“С помощта на редица държави, включително и на България, Украйна успява да удържа срещу Русия”, изтъкна дипломатът. Според него трябва да се прави разлика между руските граждани и действията на руското правителство. “Действията на техния президент бяха ненужни и доведоха до смърт и разруха. Не можем да приемем ненужната и неоправданата агресия”, каза Кенет Х. Мертен.  

Посланикътизрази надежда, че в бъдеще Украйна ще се присъедини към НАТО и добави, че военната помощ за нападнатата страна трябва да продължи. Той каза още, че предстои да бъде разработена нова стратегия за Черноморския регион, тъй като това е област със сериозни проблеми.

Що се отнася до евентуалното отпадане на визите за български граждани, посланикът заяви: “Бих искал да видя безвизово пътуване, след като си тръгна от тук, но има определени критерии, които трябва да бъдат изпълнени.” 

Новият американски посланик у нас Кенет Х. Мертен произнесе встъпителна реч на почетно събрание в столичния хотел “Балкан” на 27 юли, органицзирано от  българския Атлантически клуб и водено от неговия президент Соломон Паси. 

Тази година България и САЩ честват 120 години от началото на дипломатическите си отношения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Институции обединяват усилия срещу неоснователно вдигане на цените

Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите обединяват чрез споразумение усилията си срещу некоректни търговци, които ще използват въвеждането на еврото, както и периода преди..

публикувано на 06.06.25 в 12:13

Мюсюлманите в България празнуват Курбан байрам

Започна един от най-тачените за мюсюлманите празници – Курбан байрам. Той се свързва с жертвоготовността, прошката и състраданието.  Според Сезер Садулов от Районното мюфтийство в Кърджали, Курбан байрам укрепва отношенията между близки и приятели..

публикувано на 06.06.25 в 10:05

Пазарджик посреща XIV Фестивал на мажоретните състави "Слънчева Бесапара"

540 мажоретки ще превърнат гр. Пазарджик (Южна България) в истинска сцена на грация, ритъм и цветове. В продължение на два дни (6 и 7 юни) талантливи деца от 21 населени места в цяла България ще покажат уменията си в този все повече набиращ..

публикувано на 06.06.25 в 09:35