Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите гласуваха държавния бюджет на среднощно заседание

Снимка: Ани Петрова

Народното събрание прие окончателно държавния бюджет на 21 часово заседание, завършило днес в 5,41 ч. Той е изработен при заложени макроикономически показатели 1,8% растеж на икономиката и 8,7% средногодишна инфлация. Вчера обаче, Българската народна банка намали прогнозата си за растеж на БВП на 1%.

“Бюджетът е в първоначално зададените параметри - с 3% дефицит, със сериозна капиталова програма, с преразпределение на част от капиталовите разходи към допълнително заплащане в размер на около 300 млн. лв.”, коментира финансовият министър Асен Василев. Според него фискалните мерки в голямата си част са запазени така, че да се съберат приходите. 

Заплатите на служителите във фирмите с персонал над сто души ще се превеждат задължително по банков път, решиха депутатите. Не се заплащат такси, когато са за сметка на получени средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Сметката за основни операции се обслужва безплатно”, обясни депутатът Венко Сабрутев.

Не беше приета идеята клиент, който не получи касов бон в заведение, да може да си тръгне от заведението, без да плати сметката. Депутатите обаче запазиха 9-процентната ДДС ставка за ресторантьорския бранш до края на годината. 

Друг текст предвижда фирмите, регистрирани по ДДС с касови наличности над 50 хил. лв. да ги декларират на всеки три месеца. Целта е намаляване на сивата икономика и да не се допуска прекалена административна тежест за бизнеса, обясни депутатът Мартин Димитров.

МВР, ДАНС, НОИ и други министерства и ведомства ще получат средства, с които да увеличат заплатите на служителите си. За БНР също са осигурени допълнителни средства – с 1,5 млн. лв. повече от предложените от финансовото министерство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Силното земетресение от неделя вечерта в Турция е усетено и в България

Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..

публикувано на 11.08.25 в 11:44
Мартин Георгиев (вляво) и Грегори Леон Фури

Студенти изобретиха робот в помощ на дребните фермери в България

Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от София създават роботизирана система за плевене, използваща изкуствен интелект и лазерни технологии...

публикувано на 11.08.25 в 09:35

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..

публикувано на 09.08.25 в 10:25