Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съюзът на съдиите се обяви против раздаването на „улично правосъдие“

Снимка: БТА

Протестно шествие в София срещу насилието и в подкрепа на нападнато и зверски обезобразено момиче завърши на Орлов мост в 22 ч. на 31 юли. Гражданското шествие, свикано през социалните мрежи, тръгна след митинг пред Съдебната палата, премина през главната пешеходна зона на столицата и блокира за кратко основни булеварди.  Демонстрации имаше в цялата страна, както и в някои европейски градове. Нападението над 18-годишното момиче от Стара Загора е станало през юни, но случаят скандализира обществото, заради формалното прилагане на следствено-съдебните процедури.

Съюзът на съдиите в България излезе с позиция в защита на съдията по казуса. "Отношението към магистрата е "провал" на съдиите, които не са се преборили да бъдат чути, на властите, защото не са предотвратили искането на обяснения от съда и на обществото, защото са "допуснати призиви за саморазправа със съдията", пише в позицията. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40