Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Операция SOS за спасяване на малък щъркел от село Точилари

Снимка: Община Кубрат

Служители на община Кубрат спасиха малък щъркел в безпомощно състояние. Щъркелчето се е оплело в жиците до гнездото с парче сезал и провиснало във въздуха. С помощта на автовишка то било освободено. При първоначалния оглед е установено, че птицата е с наранявания по крилата и с възможна фрактура на единия крак, затова е била спешно транспортирана до Регионалната инспекция по околна среда и водите в град Русе. Там щъркелчето е захранено и отделено в специална клетка, след което пътят му продължава към Спасителния център за диви животни в Стара Загора, съобщава БТА.

В община Кубрат всяка пролет пристигат десетки щъркели от топлите южни страни. Едно от селата с най-много щъркелови гнезда – общо 24, е Божурово. Местните смятат, че селото е предпочитано от прелетните птици заради чистия въздух и това, че е богато на вода – наблизо има два водоема и земеделски пасища.

Вижте още :

Съставил: Венета Николова

По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Златислава Чуканова

Златислава Чуканова си гарантира медал от Купа "Странджа"

Европейската ни вицешампионка Златислава Чуканова ще боксира на полуфинал на най-стария международен турнир по бокс на Стария континент Купа "Странджа". В категория до 50 килограма тя изигра отличен мач и напълно заслужено спечели с 5:0 съдийски..

публикувано на 26.02.25 в 16:45
Даниел Митов

Стриктен полицейски контрол в 30-километровата зона по границите с Гърция и Румъния

МВР се справя добре. Отчита се ръст на заловените наркотици и трафиканти на хора по шенгенските граници. Това каза при представянето на получени нови 52 микробуса за "Гранична полиция" министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на..

публикувано на 26.02.25 в 16:27
Мирослав Боршош, Росен Желязков, Христо Стоичков и Зураб Пололикашвили

Христо Стоичков става първият посланик на спортния туризъм към ООН

Христо Стоичков е новият специален посланик на Световната организация по туризъм към ООН. Това стана ясно на официална среща в Министерския съвет между премиера Росен Желязков, министъра на туризма Мирослав Боршош, генералния секретар на..

публикувано на 26.02.25 в 14:29