Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омбудсманът: Смачкването на човешкото достойнство да бъде криминализирано 

Снимка: Архив

Случаите на смачкване на човешкото достойнство, изтезанията и нечовешкото отношение да бъдат криминализирани с промени в Наказателния кодекс и за деянията да се налагат тежки наказания, предлага омбудсманът Диана Ковачева.  

“Когато една жена е нарязана 21 пъти с макетно ножче, очевидно нападателят няма за цел да я убие освен по случайност. Той има за цел да я накаже, да я дамгоса, да ѝ покаже кой е по-силният и да я унижи”, коментира тя пред БНТ.

Покрай казуса с обезобразеното момиче от Стара Загора започнаха да се появяват много други случаи на насилие и от тях се разбраха няколко неща, добави омбудсманът: “На първо място, че в НК има празнина, на второ – че институциите не разпознават домашното насилие, не се трогват от случаи, които са извършени с особена жестокост”. 

Диана Ковачева призова народните представители още в понеделник да внесат за разглеждане нейните предложения. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 10 септември 2025 г.

В "България днес" на 10 Септември слушайте: 01:45 - Актуално от България и сънародниците по света 17:48 – Преди откриването на новата учебна година пред Радио България говори Меглена Любенова – зам.-директор на Българския..

публикувано на 10.09.25 в 19:00

От запад на изток над страната ще премине студен атмосферен фронт

В четвъртък  минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 16°. През деня под влиянието на преминаващ от запад на изток студен атмосферен фронт облачността ще е предимно значителна, купесто-дъждовна и около и след пладне в Западна и..

публикувано на 10.09.25 в 18:30

Цялата магистрала "Европа" ще бъде пусната на 14 септември

В неделя (14 септември) ще бъде пуснато движението по цялата магистрала "Европа". Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на заседание на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно..

публикувано на 10.09.25 в 17:21