4 часа сръбските власти на граничния пункт „Рибарци - Олтоманци“ не допускаха да влезе в Сърбия българинът Александър Димитров от Босилеград. Причината е, че носи книги на български език. Това са три броя на „Елегия за Краището, която описва съдбата на българите в Западните покрайнини“. Автор е бившият консул на България в Ниш Едвин Сугарев.
„Не нарушавам закона и властите нямат никакъв аргумент да ме притесняват", казва Димитров, пред БТА, който е и дописник на агенцията в Босилеград. Според сръбските правила той може да носи до 3 книги от едно заглавие през митницата. "Говорих с консула на България в Ниш Димитър Цанев, той ме подкрепи и обеща да говори с властите", посочи Димитров.
Инцидентът се случва в навечерието на работното посещение в Босилеград на ръководителя на отдела за сътрудничество при Делегацията на ЕС в Сърбия Никола Бертолини. На 10 август Бертолини ще се срещне по социални проекти с местната власт.
"Призовавам властите за спешни действия по казуса, незабавно ще сезирам Европейската комисия за поредното неспазване на човешките права и свободи!" - заяви Илхан Кючюк, президент на политическа партия „Алианс на либералите и демократите за Европа“ и член на Европарламента от групата на „Обнови Европа“.
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров диригент – първоначално с хора и оркестъра на училището, а след това и с фолклорния ансамбъл..
В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..