Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два стенописа в столицата ще насочват вниманието върху опасните промени в климата

Графити
Снимка: visionary.foundation

Художници от шест държави ще изработят два мащабни стенописа в София, за да привлекат вниманието върху климатичните промени, електронните отпадъци и сериозните социално-икономически ефекти от тях, съобщиха от фондация “Визионери“. Артистите пристигат от Австрия, Англия, Бразилия, Испания и Колумбия и към тях ще се присъединят български творци. 

Стенописът “Взаимовръзки” ще бъде изрисуван върху стена на 126 ОУ „Петко Ю. Тодоров“ с изглед към бул. “България” и работата ще започне на 14 август. “Основен акцент в картината на художниците от Австрия Video.Sckre са взаимовръзките в природата и тази между човек и природа, представени в изображението като дънна платка”, обясниха организаторите. 

Два дни по-късно в подлеза на булевардите “България“ и “Т. Каблешков“ ще започне работата и по втория стенопис със заглавие “Сезони”. Той ще бъде огрян от цветовете на четирите годишни времена, за да привлече вниманието на хората в столицата върху все по-осезаемия проблем с климата. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

НАТФИЗ "Кр. Сарафов" ще бъде домакин на голяма конференция на FilmEU през юни

Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..

публикувано на 02.04.25 в 08:15

Албанският режисьор Роберт Будина: Зрителите трябва да гледат дълбоко

През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..

публикувано на 31.03.25 в 12:55

Българският културен институт в Париж "разказва" България на кино

"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..

публикувано на 31.03.25 в 11:15