Първият български фестивал на шевицата организира от 22 до 24 септември във Ванкувър, Българо-канадското дружество в Британска Колумбия.
Празникът е наречен "Канатица" по името на вид шевица, съобщи във Фейсбук Генералното консулство на България в Торонто, Канада.
"Канатицата е универсален символ, който в продължение на около 7000 години се е разпространил по различни краища на Земята, без значение на религия и държавно устройство.
Идеята е да се съберат множество български фолклорни традиции на едно място и по този начин да се покаже българската следа в историята на световната шевица и фолклорните мотиви", пише в публикацията.
На фестивала се очакват участници от Торонто, Калгари, Монреал, Денвър, Лос Анджелис, Сан Диего и Ванкувър.
Специален гост от България ще е Диляна Курдова с книгата ѝ "Размисли върху българската женска носия".
На 24 септември събитието ще завърши с посещение на столицата на провинция Британска Колумбия - Виктория.
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ, предоставена от България след трагедията от пожара в дискотеката в Кочани. Изтъква се и приносът при..
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското гражданство на гагаузите в Украйна и Молдова. Масово се отказва издаването на българско..
Докато преди 20 години в българското училище "Дунав" в Линц, Залцбург и Велс е имало само 6 деца, то днес в трите му филиала седем учители обучават 140. Както и други български образователни средища по света, така и "Дунав" още от създаването си..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на..
С голям концерт възпитаниците на Българското неделно училище "Пейо Яворов" в Брюксел ще отбележат завършването на учебната година и най-българския..