Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над половин милион чужденци са отсядали в България през юни

Снимка: БГНЕС

Още през май Министерството на туризма прогнозира рекорден летен туристически сезон, но очакванията до момента не се оправдават. Въпреки че през юни в България са нощували над половин милион туристи и са генерирани приходи над 81 млн. евро, броят на чуждестранните гости не може да достигне нивата от предпандемичната 2019 година, когато те са били над 620 000, – съобщава Националният статистически институт. Като причини се посочват по-хладното време, близостта на страната ни до войната в Украйна и повишаване на цените с около 30%. 

В средата на юни специализираният сайт „Травел нюз“ съобщи, че най-големите български морски курорти са по-празни от обичайното. Данните показват също, че най-многобройни са били гостите от Румъния, Турция, Украйна, Германия, Гърция, Полша и Сърбия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По стъпките на средновековните монаси – скритото лице на Ивановския скален манастир

Високо в каньона на река Русенски Лом се крие един от най-впечатляващите духовни центрове на България. Става дума за комплекс от десетки издълбани от двете страни на реката скални килии, параклиси и църкви , които възникват още през XIII век като..

публикувано на 26.08.25 в 11:05

Разходка в миналото – село Медвен и дървените му къщи, които устояват на времето

Дървени къщи, накацали по прашни сокаци, пенлива рекичка, която ромоли, и венец от дъбови и букови гори в околностите – село Медвен е като картинка от детска приказка. И докато съседните му Котел и Жеравна привличат тълпи туристи, Медвен..

публикувано на 23.08.25 в 11:05

"No more hotels" и 44% ръст на германските туристи – успешната тактика на курорта "Албена"

В средата на август е още рано да се правят обобщения, но по всичко личи, че сезонът е успешен за курортите на Северното ни Черноморие, като "Албена" се превръща в емблематичен пример за дългоочакваното възстановяване след пандемията. Ранните..

публикувано на 20.08.25 в 10:25