Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите вече трудно покриват ежедневните си разходи

Снимка: pixabay.com

Едва 20% от българите са получили увеличение на приходите си, а 80% не успяват да покриват ежедневните си разходи. Според проучване на Националния статистически институт, 80% от работещите в България не са получили никакво увеличение на доходите си, въпреки двуцифрената инфлация през последната година. Изследването показва, че недостигът на средства е принудил 1/3 от анкетираните да ограничат потреблението си на енергия, като близо 9 % от живеещи в градовете са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата статистиката показва увеличение на този дял с 9 процентни пункта или 37.8% енергийно бедни.

Пред БНТ икономисти изтъкнаха, че причината за ниските доходи е в производството на ишлеме в България, което обезценява стойността на работната сила. Затова експертите предлагат да се стимулират малките и средни предприятия да обвържат производството си чрез права върху собствена търговска марка. От друга страна, ако се заложи на произведеното в България, това ще стимулира местното производство и ще доведе до по-високи доходи на населението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 48

В брой 48 на предаването слушайте: От Молдова през България до Франция – пътят на бесарабския българин Иван Стоянов - интервю на Йоан Колев; Възможен ли е единен Европейски университет за кино и медии? Или как "споделеното" образование..

публикувано на 24.04.25 в 12:00

Доналд Тръмп-младши идва на бизнес форум в София

Синът на президента на САЩ - Доналд Тръмп-младши и Гила Гамлиел , министър на науката и технологиите на Израел, ще участват в бизнес форум в София на 27 април. Форумът е организиран от глобалната платформа за дигитални активи Nexo, съобщиха от..

публикувано на 24.04.25 в 11:39

Пловдив е домакин на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest

Гигантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие са част от събитията в програмата на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest. Той ще се проведе от 24 до 27 април в Пловдив, с вход..

публикувано на 24.04.25 в 08:15