Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биоферма в Розино празнува с отворени врати възстановяването си от природно бедствие

Снимка: rozino.farm

Преди година, на 2 септември, биофермата в подбалканското село Розино, която е специализирана в производството на сладолед от собствена млечна продукция, претърпя огромни щети след силен порой, който буквално заля къщи и отнесе постройки в района на гр. Карлово. Днес, година след бедствието, собствениците на фермата организират Ден на отворените врати, за да отпразнуват възстановяването си и да запознаят посетителите с процеса, който са изминали. 

"Искаме да покажeм на хората разликата между засегнатите дървета и участъци от реката, за които имахме възможност да се погрижим след пороя, и онази част, която нямахме възможност да обгрижим. Разликата е огромна, което показва, че човекът и природата сме взаимосвързани и зависими един от друг", казва Албина Ясинская, една от организаторките на фермата.


В Деня на отворените врати всички ще могат да се запознаят нагледно с темата Пътят на нашето мляко” – от кравите до момента, в който се превръща в апетитна храна. Най-любопитните посетители ще могат сами да нахранят стопанските животни, както и ще се запознаят с процесите на рециклиране, компостиране и оползотворяване на органичните отпадъци на местна територия. Денят на отворените врати в Розино е на 2 септември, а за децата има специална работилница по приготвяне на сладолед с домашни продукти. 



Снимки: rozino.farm


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внимание, мечка! Случка в Карлово поднови дебата за съжителство с хищника

Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни.  Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..

публикувано на 22.11.25 в 10:05
Снимка:  Facebook/ Дефиле на младото вино

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив омайва с аромати и духа на традицията

Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд обещава  незабравимо кулинарно и културно пътешествие сред автентичната атмосфера на Стария град..

публикувано на 22.11.25 в 09:05

Дни на турската култура в Балчик

Дни на турската култура ще се проведат на 22 и 23 ноември в Културен център "Двореца" в Балчик. Събитието под мотото "Посоки Турция" се осъществява с участието на културни институции от страната. Сред участниците са Народно читалище "Мевляна – 2012",..

публикувано на 22.11.25 в 06:00