Книга, посветена на произхода на българите, разкрива нови факти от древната ни история. Неин автор е историкът Тодор Чобанов, който подробно разглежда въпросите откъде се появяват българите, какви са корените ни и какво е общото между древните и днешните българи. доц. Тодор Чобанов, е написал над 30 научни труда в областта на археологията и културното наследство. В новата си книга „Произходът на прабългарите. Дебатът през XXI век“, авторът проследява историята ни от дълбока древност до наши дни, като отсява фактите от заблудите и идеологическите внушения. В книгата са представени фундаменталните проучвания на специалисти като Рашо Рашев и Станчо Ваклинов, в достъпен за масовия читател вид.
Рецензенти, редактори и консултанти на изданието са съвременни изследователи, сред които акад. Драга Тончева, проф. д.и.н. Станислав Станилов, д-р Евгения Коматарова-Балинова, д-р Десислава Нешева.
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...
В първия епизод на "Мост на вярата" гостуваме на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний . Пред Дарина Григорова и Александра Карамихалева той разказва за социалната функция на Българската православна църква и взаимодействието ѝ с..
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461..
На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни..