Щети за 25-30 млн. лв. е нанесла природата на територията на община Царево, каза кметът Георги Лапчев след заседание на Кризисния щаб. Той съобщи за разговор с финансовия министър Асен Василев, който го е уверил, че местната администрация може да разчита на държавни средства за преодоляване на последиците от наводненията по Южното Черноморие. “Почистването продължава, много места вече са приведени във вид, животът постепенно се нормализира”, обобщи кметът.
Екологичният министър Юлиян Попов информира за замърсяване на морската вода, което, по думите му, не е тежко и е нормално явление след буря. Здравните власти обаче препоръчаха на хората да не влизат в морето край Царево заради придошлите огромни маси кална вода в акваторията му.
Според здравния министър Христо Хинков засега няма сериозен хигиенно-епидемиологичен риск. Държавният главен инспектор Ангел Кунчев добави, че водоснабдяването в засегнатите от бедствието селища е възстановено, но препоръча водата да се използва само за хигиенни нужди.
Стана ясно и че Европейската комисия е предоставила данни на страната ни от спътниковата система “Коперник” за оценка на обстановката в пострадалите райони. Институцията е готова да се притече на помощ, ако помолим за съдействие по механизма на ЕС за гражданска защита.
Междувременно от община Царево съобщиха, че се нуждаят от много строителна техника и от хора, които да почистват дворове и мазета.

Министерството на образованието и науката организира на 20 ноември национална кръгла маса на тема "Необходими ли са ограничения за достъпа на деца до социалните мрежи?". Инициативата е съвместна с парламентарните комисии по образованието и науката и по..
В четвъртък минималните температури ще са от 5 до 10°, в Южна България - между 13 и 15°, в София ще е около 7°. През деня облачността временно ще намалява и валежите ще спират. Вятърът в котловините и низините временно ще стихва и там преди обед ще бъде..
"Правителството реши, че заради предстоящото въвеждане на еврото 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. са обявени за неработни дни. Това се налага заради нуждата от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в..