Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха писмо в бутилка от преди век и половина

Исторически музей гр. Белово
Снимка: belovo.bg

Строителите на високоскоростната жп линия между гарите Септември и Костенец откриха паметно писмо, запечатано за поколенията в бутилка. Посланието е от създателите на стария жп мост над р. Марица при Белово. Написано е на италиански и е украсено с орнаменти.

Текстът показва самочувствието на майсторите от значимостта на тяхното дело: „Мост, построен през 1886 г., при управлението на османския император Абдул Хамид. Построен от компания "Виталис". Главен инженер Николо Лимон, главен зидар Пиетро Макар. 19 юни 1886 г.“

Откриването на писмото е вълнуваща среща между поколенията строители и начин да се отдаде уважение и почит към хората, допринесли за изграждането на модерна България след 1878 г., разказват от музея в Белово.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 7 октомври 2025 г.

На 7 октомври възпоменаваме светите мъченици Сергий и Вакх. Император Максимиан (284-305) назначил светите мъченици Сергий и Вакх на високи военни длъжности , без да знае, че са християни. Недоброжелатели докладвали на Максимиан, че..

публикувано на 07.10.25 в 06:00

Църковен календар - 6 октомври 2025 г.

На 6 октомври отбелязваме паметта на един от 12-те Христови апостоли – свети апостол Тома. Св, Тома бил рибар от Галилея. След като чул благата вест за Иисус Христос, оставил всичко и Го последвал. Според Светото писание, апостолът..

публикувано на 06.10.25 в 06:00

Църковен календар - 5 октомври 2025 г.

На 5 октомври честваме паметта на светата мъченица Харитина, както и на светия свещеномъченик Дионисий, епископ Александрийски. Света мъченица Харитина останала сираче още дете и била отгледана като дъщеря на благочестивия християнин..

публикувано на 05.10.25 в 06:00