Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът защити свободния внос на зърно от Украйна

Снимка: БГНЕС

"Смятаме за правилно земеделският внос от Украйна да бъде освободен", заяви премиерът Николай Денков преди началото на правителственото заседание. Има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“. Второто гледище, каза Денков, е на правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на храните и на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ без да се помпа инфлацията и за подкрепа на засегнатите. 

„Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните храни, ще намали инфлацията, ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета“, добави премиерът. Денков подчерта, че са изплатени субсидиите и помощите за земеделците и е изненадан, че "сектор, който получава 1 млрд. евро за година, може да твърди, че „липсва каквато и да е държавна подкрепа". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 38

В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..

публикувано на 13.02.25 в 12:00
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната обсъжда в Брюксел дългосрочната подкрепа за Украйна

Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..

публикувано на 13.02.25 в 06:35

Климатологът проф. Георги Рачев: Състоянието на въздуха ни прави равни

Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..

публикувано на 13.02.25 в 06:10