Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си известният скулптор и художник Ставри Калинов

Ставри Калинов
Снимка: СБХ

На 78 години почина известният български творец Ставри Калинов. Негови творби са представяни на изложби в България, бивша Югославия, Италия, Германия, Испания, Великобритания, Франция, Австралия, САЩ и други държави. 

Ставри Калинов е създател на статуетките за победителите в множество елитни конкурси в България. Негова статуетка на ктиторите на Боянската църква Константин и Елена е дарена на папа Йоан Павел II от вицепрезидента на България Тодор Кавалджиев. През 2006 г. на входа на Стария Несебър е издигната 10-метровата "Статуя на рибаря" на Ставри Калинов, превърнала се в символ на града.

"Зад характерната му блага усмивка и безспорния му ярък талант извираше неговото пословично удивление, любопитство и преклонение пред многообразието на живота, пред величието на търсещата човешка душа, пред неочакваните творчески метафори и трансформации, видими само за големия артист", написаха във Фейсбук от семейството на твореца.

Поклонението ще се състои на 16 септември (събота) от 12.00 ч. в храм „Св. Седмочисленици“, ул. „Граф Игнатиев“ 25, София.

Поклон пред паметта на твореца!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София като бляскава галерия под звездите – светлинен спектакъл LUNAR 2025

Фестивалът на светлините LUNAR се завръща в София за своето четвърто издание, превръщайки столицата в необикновена галерия под открито небе. Всяка вечер между 8 и 11 май публиката ще се потопи безплатно в света на светлините чрез 3D мапинг прожекции..

публикувано на 07.05.25 в 08:35

130 анимационни филма от 100 страни ще се борят за наградата „Златен кукер“

От 7 до 11 май в София ще се проведе 16-ият международен фестивал на анимационния филм "Златен кукер", съобщават организаторите. Ще бъдат връчени десет награди в десет отделни категории. Провежда се и национален конкурс за най-добър български анимационен..

публикувано на 07.05.25 в 07:25

"Парижки нощи"– балетна премиера на Старозагорската опера в юбилейната 2025 година

Първото голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера, е премиера "Парижки нощи" по музика на Вебер, Рахманинов и Офенбах. Либретото, хореографията и постановката са на световноизвестната..

публикувано на 26.04.25 в 09:15