Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Куршум джамия” в Пазарджик ще се ремонтира с помощ от държавата

Снимка: grandmufti.bg

Старата джамия „Куршумлу джамия“ в Пазарджик ще бъде ремонтирана с одобрени от кабинета „Денков“ допълнителни разходи по бюджета на Министерски съвет за 2023 г. в размер на 6 311 800 лв. Сградата, която е обявена за паметник на културата от местно значение през 1964 г., се нуждае от спешна реставрация. Тя е с 356-годишна история, построена е през 1659 г., а сега се руши – кубето е напукано, куполът също е застрашен от разрушаване. За събиране на сумата от мюсюлманското вероизповедание преди време се откри и дарителска сметка.

Минарето на Джамията в Пазарджик е било най-високо, а отгоре е било покрито с олово, заради което е наречена Куршум джамия. Единствено тази джамия е оцеляла от османския период на Пазарджик, а също така и надписът ѝ, в който се посочва, че е съградена като вечен божи дом на мюсюлманите.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – Възкресение Христово

Възкресение Христово – Пас х а е най-големия т за православните християни празник, Празникът на празниците! Великден е неповторимо събитие в цялата човешка история. Основата на апостолската проповед и на нашата вяра е Христовото..

публикувано на 20.04.25 в 06:00

Митрополит Антоний: Светлината на Христовото Възкресение ни дава благодатни сили в житейския ни път

Целият християнски свят чества днес Светлото Христово Възкресение. За православните народи това е най-светлият ден – Празникът на Празниците, който възхвалява победата на живота над смъртта. В България го наричаме Великден, защото за православните..

публикувано на 20.04.25 в 04:30

Духовните послания на Възкресението през погледа на български богослов

Тази година православни и католици отбелязват заедно Възкресение Христово. На една и съща дата целият християнски свят ще обърне поглед към празния гроб и ще се опита според силите си да съпреживее учудването на жените мироносици, които първи го..

публикувано на 19.04.25 в 17:05