Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделски производители обявиха национален протест заради вноса на украинско зърно

Снимка: REUTERS

Над 20 земеделски асоциации започват безсрочен протест от 18 септември, реши инициативен комитет на среща във великотърновското село Арбанаси. Според земеделците решението на Народното събрание и на правителството да възобнови вноса на земеделска продукция от Украйна е пагубно и ще унищожи селското ни стопанство.

Браншът прекратява преговорите с държавата и ще блокира гранични пунктове и главни пътища без предварително предупреждение. Засега е ясно, че на 19 септември “протестът ще блокира София”, заявиха от национални асоциации в селското стопанство.

Продължаване на забраната на внос на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица от Украйна; въвеждане на забрана за внос на нерафинирано сухо мляко, пресни и замразени плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна; изплащане до 30 септември на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта – това са някои от исканията на земеделските производители.

Те не приемат решението да им бъдат изплатени 63 млн. лв. като допълнителни компенсации и подчертават, че украинският внос засяга над 70 хил. земеделци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Васил Терзиев

Вместо да чертаем разделителни линии, заедно да построим бъдещето на нашите деца

Пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг и с участието на представително военно подразделение от Националната гвардейска част в София беше отбелязан Денят на Съединението на Княжество България с Източна Румелия, съобщи БГНЕС...

публикувано на 06.09.25 в 15:02

Политиците поздравиха българите за националния празник

По случай днешния Ден на Съединението на Княжество България с Източна Румелия политиците отправиха послания за единение. България празнува Съединението на Княжество България с Източна Румелия Премиерът Росен Желязков поздрави българските..

публикувано на 06.09.25 в 11:27

България празнува Съединението на Княжество България с Източна Румелия

Страната ни отбелязва днес 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Център на тържествата е Пловдив, където на днешния ден през 1885 г. след влизането в града на Голямоконарската чета е свален генерал-губернаторът Гаврил..

публикувано на 06.09.25 в 10:10