Българската общност във Ванкувър, Канада, провежда фестивал на българските народни танци и шевици "Канатица" (21-24 септември) с участието на групи от цяла Северна Америка и Канада. Това е десетото издание на фестивала и съвпада с 20-годишнината от създаването във Ванкувър на група за български народни танци "Китка", както и с 30-годишнината от учредяването на българското училище там. Организатор е Българско-канадско дружество в Британска Колумбия. Основна цел на форума е да се съберат нашенски фолклорни традиции на едно място и да се популяризира българският фолклор сред канадската и чуждите етнокултурни местни аудитории. На фестивала има участници от Торонто, Калгари, Монреал, Денвър, Лос Анджелис, Сан Диего и Ванкувър.
Първият ден на фестивала е посветен на българските шевици. За първи път в чужбина се организира подобна проява за популяризиране на българското везмо и неговото значение за фолклора. Специален гост е Диляна Курдова, която представя своята книга "Размисли върху българската женска носия". Пред по-широка аудитория, включваща и канадци с интерес към българския фолклор, тя ще разкаже за символиката на българските шевици.
"Канатица" са избрали да нарекат съвместния си албум Иван Шопов и формация "Авигея".
Иван Шопов е артист с много лица – художник, електронен музикант, DJ, продуцент… С различните си проекти той поставя българския фолклор в най-съвременна звукова среда. Тези търсения съвпадат с вижданията за възраждане на българския фолклор на четирите момичета от вокална формация "Авигея".
Така през 2017 г. създават заедно албума "Канатица", в който представят своя прочит на любими български народни песни. Сред тях е и "Слънце грее" с участието на пианиста Димитър Бодуров.
Редактор: Диляна Трачева
30 март слага край на най-благословеното време в годината, както изповядващите исляма наричат месеца Рамазан. През настоящата година той започна на 1 март, като най-същественото задължение на мюсюлманите в този 30-дневен период е говеенето –..
Благовещение е свят ден, символ на безкрайната Божия милост към хората и най-вече към жената, благословена да носи новия живот, но също и олицетворение на вечния човешки копнеж към нещо по-добро в идните дни. Според библейското предание, на този ден..
Читалището в търговищкото село Кралево ежегодно пресъздава традиционните български обичаи и организира състезания като "Майстор на лютеницата" и " От раклата на баба". За трета поредна година успя да обедини родолюбци от различните краища на България..