Село Черни Вит в Троянския Балкан се готви да посрещне стотици гости от страната и чужбина през този уикенд. На 23 септември селото за поредна година ще бъде домакин на традиционния празник на домашните сирена. На него ще бъдат представени млечни продукти от различни региони на България, ще се предлага също и домашен хляб, мед, вино и българска сол.
Организаторите са предвидили и демонстрации на направа на сирена и запознаване с млечнокисели бактерии в дивата мая за хляб. Кулинарният празник е чудесен повод се опитат традиционни нашенски сирена в съчетание на местни вина.
Емблемата на Черни Вит, която привлича туристи и прославя България на световните кулинарни изложения, е прословутото зелено плесенно сирене, произвеждано само и единствено в това троянско село. В миналото местните са приготвяли сиренето си в дървени съдове. Когато саламуреното сирене престои, върху него се заражда рокфоровата плесен. След като узрее,то се изважда на дървен плот. По традиция в Черни Вит сиренето се прави само от овче и козе мляко, твърди Цветан Димитров – производител на уникалния български деликатес.
Още за зеленото сирене ще научите от материала на Радио България:
Общият показател на доверие на потребителите , или, с други думи, оценката им за икономическото си бъдеще в България и настоящата икономическа ситуация, продължава да пада , като през юли 2025 година той намалява с 4.7 пункта до минус 21.1 процента,..
От близо 2 милиона пенсии Националният осигурителен институт изплаща 16 000 от тях на българи в чужбина . Най-много български пенсионери живеят в Германия - 4100. По един български пенсионер има в Южна Корея и в Исландия. 75 000 българи получават..
Фискални мерки удрят домакинствата в Румъния на фона на рекорден дефицит Румъния навлиза в труден икономически период, коментатори очакват кризата да продължи поне година. От 1 август т.г. в страната са в сила нови бюджетно-фискални мерки за..
В петък минималните температури ще са от 16° до 23°, в София – 16°. През деня ще е слънчево. Над планините ще има купеста облачност, с много малка..
Регионална библиотека "Пейо К. Яворов" в Бургас е домакин на форум "Бургас - пресечно място на индустриално наследство, екологична чувствителност и..
На 7 август от 18:30 часа в галерията на Културно-информационния център на Северна Македония в София, ще бъде открита изложбата "Пространства на..