Село Черни Вит в Троянския Балкан се готви да посрещне стотици гости от страната и чужбина през този уикенд. На 23 септември селото за поредна година ще бъде домакин на традиционния празник на домашните сирена. На него ще бъдат представени млечни продукти от различни региони на България, ще се предлага също и домашен хляб, мед, вино и българска сол.
Организаторите са предвидили и демонстрации на направа на сирена и запознаване с млечнокисели бактерии в дивата мая за хляб. Кулинарният празник е чудесен повод се опитат традиционни нашенски сирена в съчетание на местни вина.
Емблемата на Черни Вит, която привлича туристи и прославя България на световните кулинарни изложения, е прословутото зелено плесенно сирене, произвеждано само и единствено в това троянско село. В миналото местните са приготвяли сиренето си в дървени съдове. Когато саламуреното сирене престои, върху него се заражда рокфоровата плесен. След като узрее,то се изважда на дървен плот. По традиция в Черни Вит сиренето се прави само от овче и козе мляко, твърди Цветан Димитров – производител на уникалния български деликатес.
Още за зеленото сирене ще научите от материала на Радио България:
В понеделник ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър и с него още ще се затопли. Минималните температури в повечето места ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 1°, а максималните – между 20° и 25°, в София – около 22°...
Сребърен и бронзов медал спечелиха българските състезателки по спортна стрелба в първия ден на европейското първенство в Осиек, Хърватия. В отборната надпревара на 10 м пистолет Антоанета Костадинова, Мирослава Минчева и Адиел Илиева се класираха на..
В Ректората на СУ "Св. Климент Охридски" се провежда Ден на отворените врати по инициатива на Студентския съвет. Събитието е възможност за всички желаещи да продължат образованието си в най-престижното и старо висше училище у нас. На Деня на..
На днешния ден се навършват 40 години от атентата край жп гарата в Буново. При инцидента на 9 март 1985 г. избухва бомба, поставена във вагона за майки с..
С официална церемония и Поход на толерантността "Ние помним" в София беше отбелязана 82-рата годишнина от спасяването на българските евреи и почетена..
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Минималните температури, в повечето места ще бъдат между минус 3° и 2° , в София – около 1°. В неделя ще..