През уикенда развалините на римската колония Улпия Ескус ще приютят античен фестивал под наслов „УЛПИЯ ЕСКУС MMXXIII". На 23 септември за първи път от векове, по улиците и пред храмовете на един от най-бляскавите някогашни градове по поречието на Дунав, ще прозвучат командите на центуриони, ще се предлагат римски храни, майстори ще показват древни занаяти, а войни от тракийските племена даки и сармати ще демонстрират доспехите си. Организатори на събитието са община Гулянци и кметството на край дунавското село Гиген, в чийто околности се простира археологическият обект.
Във фестивала ще вземат участие 40 ентусиасти от най-старите групи за антични възстановки в България и в Румъния – Първи Италийски легион и Terra Dacica Aeterna. Те ще възпроизведат събития, обичаи и традиции от античността и ще демонстрират умения, исторически оръжия и облекла, които ще пренесат гостите на фестивала във времената на разцвет на Римската империя.
„Военните демонстрации са зрелищни и опасни! Ще покажем клетвата на легионера, битките с враговете на империята и ежедневния им бит. Ще разкажем историята на даките и битките им с Римската империя, които са оставили забележителен отпечатък върху историята на Улпия Ескус. А възстановката на решителната голяма битка в събота вечер (на 23 септември),ще изправи всички участници – римляни и варвари, един срещу друг!“ – обещават организаторите и ни приканват да не пропускаме шанса да се присъединим към първия по рода си фестивал на територията на великолепния Улпия Ескус, за да се потопим в магията на древната му история.
Още за миналото на римската колония край Дунав, ще научите от материала „Улпия Ескус – истории за възход и разруха“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова Снимки: Община ГулянциНавършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак. Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..