Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското гражданство ще се връчва със специална церемония

Снимка: БГНЕС

Отказалите се доброволно от българско гражданство няма да имат право на възстановяване, решиха депутатите на първо четене за промените в Закона за българското гражданство. Натурализация ще получават само неосъждани за престъпление от общ характер.

Чужденците в брак с български гражданин могат да искат българско гражданство едва след 3 години от сключването на брака. Гражданството ще се отменя, ако бракът е сключен фиктивно за заобикаляне на миграционните закони. Ще се зачита, че човек се е отказал от първото си гражданство, ако е подал молба за това, но не може да се освободи по независещи от него причини. 

Въвежда се изискването натурализараните граждани да владеят българския език. 

Всички укази за предоставяне, възстановяване, освобождаване или лишаване от българско гражданство ще се обнародват в „Държавен вестник“. Връчването на гражданство ще става с церемония, предвиждат одобрените промени, които трябва да минат и второ разглеждане в парламента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българин е на крачка от това да обиколи целия свят

Историкът и пътешественик Юри Боянин е посетил всички държави в света, с изключение на една – Северна Корея. Това научаваме за нашия сънародник от сайта за здраве и култура на българите в Австрия Sanus Et Salvus. Преди да навърши 40 години, Юри превръща..

публикувано на 19.08.25 в 15:26
Снимка: Български фолклорен танцов състав „Янтра“ - Будапеща, Унгария

Ансамбъл "Янтра" от Будапеща ще танцува на фестивала "БалканФолк"

Българският танцов ансамбъл "Янтра" от Будапеща ще участва в четвъртото издание на Международния фолклорен фестивал "БалканФолк", който ще се проведе в началото на октомври в Палма де Майорка, съобщи БТА. Инициативата обединява народното творчество на..

публикувано на 19.08.25 в 13:46
Снимка: Болградски градски съвет / Фейсбук

В Болград отвори врати филиал на Международния хуманитарен университет

В украинския град Болград беше открит Бесарабски институт на Международния хуманитарен университет, информира Болградският градски съвет. “С откриването на института за жителите на Бесарабия и южната част на Одеска област става по-достъпно..

публикувано на 19.08.25 в 11:49