Ретро влак с парен локомотив заедно с четири седящи вагона и още един от правителствения влак „Витоша Експрес“ потегли към Мездра от столичната Централна гара. Пътуването е организирано от БДЖ и Сдружение „Обединени Балкани“ по повод Деня на Независимостта и 135-ата годишнина от основаването на Българските държавни железници.
На гара Курило беше пресъздадена историческа сцена – княз Фердинанд I слезе от влака и прочете манифеста за обявяване на Независимостта на България.
Маршрутът на ретро композицията включва престой и в Реброво и Своге, където организаторите също са подготвили програма за посрещането на ретро композицията.
Ако пътуващите изберат да слязат на гара Лакатник или спирка Черепиш, ще могат да се насладят на планинска разходка или да посетят Черепишкия манастир.
В "България днес" на 25 юли слушайте: 04:25 Актуално от България и сънародниците по света 16:23 "По съседски" – събития от Балканите 24:40 Изложба в София – спомен за гребеца Васил Радев и неговите "3 секунди вечна преднина"..
В събота ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър. Максималните..
България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..
Тъжно е това наше българско лято... Жега с температури от над 40 градуса в продължение на дни. А горещините, заедно с безхаберието и човешкото..
България се появи в класация на италианското издание Il Messaggero, което препоръчва 10 от най-достъпните и нискобюджетни морски дестинации на Стария..
Климатичните промени силно влияят на земеделието в България, включително и на тютюнопроизводството. Затова се търсят сортове, способни да се справят със..