Граждани се събраха пред Руската църква в София, за да изразят недоволство от нейното затваряне. “Руският храм, който дълги години е бил място за обща молитва на руснаци и българи, сега ще бъде затворен”, обяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова след решението на властите ни да експулсират предстоятеля на църквата и двама беларуски свещеници, тъй като представляват заплаха за националната сигурност.
ДАНС експулсира руснак и двама беларуси
Междувременно военният министър Тодор Тагарев коментира, че службите ни разполагат с достатъчно убедителна информация, че тримата служат на геополитическите интереси на Москва. “Има доклад на ДАНС, който показва, че те извършват действия, които не съответстват на техния статут в България”, заяви, от своя страна, премиерът Николай Денков.
“Руската църква в София “Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ на този етап ще прекрати своята дейност, по-нататъшната ѝ съдба ще бъде решена от Руската православна църква”, гласи съобщение на фейсбук страницата на руското посолство у нас.
Пред телевизия “Русия 24” руският посланик у нас Елеонора Митрофанова заяви, че българският посланик Атанас Кръстин ще бъде извикан в руското външно министерство заради експулсирането на тримата свещеници. Тя допусна ответни мерки от руска страна, но се застрахова: “Мисля, че никой няма да предприема огледални действия по отношение на Българската православна църква в Москва. Ние не сме варвари.”
В сряда минималните температури ще са от 17 до 23°, в София – 17°. През деня ще е слънчево с временни заоблачавания. Следобед над Южна и Източна България ще се развива купеста облачност и на места там ще превали за кратко. Ще духа слаб, в..
Българското общество е на средно европейско равнище по потребление на генеративни AI приложения. Това показват данните от национално представително проучване, проведено от Агенция "Алфа Рисърч" в периода 7-14 юли 2025 г. сред хиляда пълнолетни..
България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от публикация на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев в социалната мрежа. Страната ни има..
Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта,..
Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция..
В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По..