С концерт на Софийската опера и балет културно-историческият комплекс „Цари Мали град“ отбеляза десет години от откриването си. А операта даде начало на новия си концертен сезон.
Неслучайно режисьорът Пламен Карталов избира късноатичната крепост „Цари мали град“, за да оживи на открито музикалната поема „Рилският пустинник“, създадена по стиховете на писателя Тихомир Павлов и музиката на отец Кирил Попов. Посветена на Свети Йоан Рилски, поемата е и алюзия на апостолската дейност по създаване, утвърждаване и разпространение на нови творби в националното ни оперно изкуство.
На събитието в „Цари мали град“ директорът на Историческия музей в Самоков д-р Веселин Хаджиангелов подчерта, че църквата на крепостта е приела да пренощуват мощите на свети Иван Рилски при пренасянето им от Велико Търново до Рилския манастир. Д-р Хаджиангелов отчете и, че за десет години, откакто е открит комплексът „Цари Мали град“, той е посетен от близо 2 милиона души.
Маестро Пламен Карталов изрази задоволството си от факта, че може да поздрави всички гости в "този истински античен вид" и добави, че постановката „Рилският пустинник“ връща зрителите повече от 1080 години назад. Тя е зов към съвременниците ни да почувстват гордост и „съкровена близост до духовната и пречистваща любов на свети Йоан със силата на благодатната му доброта и молитви за вяра и надежда в българския род, за една истинска България“.
Режисьорската концепция е като творческо свещенослужение на точното място, през което преминават мощите на преподобният светец от Велико Търново към неговата рилска обител - хълмът "Свети Спас" над село Белчин, недалеч от Самоков. Главните роли се изпълняват от актьора Ириней Константинов и солистите на Софийската опера Атанас Младенов, Ангел Христов, Веселин Михайлов и други. В сътрудничество с режисьора Пламен Карталов участват Вера Петрова и Вера Белева. Главно действащо лице е хорът на Софийската опера с диригент Виолета Димитрова.
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..
От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..