Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриархът да разпореди отварянето на Руската църква в София, призова митрополит Наум

Руската църква "Св. Николай Мирликийски"
Снимка: БТА

Руската църква “Св. Николай” е българска собственост, не е освещавана от руски духовни лица и не може да бъде заключвана нито от руската държава, нито от представители на Руската православна църква.”

Тези факти излага русенският митрополит Наум в позиция по повод затварянето на Руската църква в София след експулсирането на трима нейни свещеници, уличени в шпионска дейност в полза на Москва. Впоследствие посолството на Русия у нас оповести, че храмът ще прекрати дейността си и по-нататъшната му съдба ще бъде решена от Руската православна църква.

 
Духовникът окачествява като “недопустимо” заключването на църквата от странични лица и призовава патриарх Неофит веднага да разпореди отварянето й, както и да бъдат възстановени богослуженията.

С призив към патриарх Неофит за възстановяване на богослуженията в Руската църква се обърна и депутатът от ДПС Делян Пеевски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасност от мъртви течения в Черно море

През последните дни по Южното Черноморие има няколко фатални инцидента с удавени туристи , съобщава БНТ. Силният североизточен вятър и мъртвото течение крият рискове за живота, особено за невнимателните туристи.  На повечето плажни ивици флаговете..

публикувано на 14.08.25 в 13:00

Здравният министър Силви Кирилов откри вертолетно летище в Кърджали

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, откри вертолетно летище в Кърджали, съобщи пресцентърът на МЗ. Площадката е на територията на Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Атанас Дафовски", а за осъществяването на проекта МЗ е..

публикувано на 14.08.25 в 12:42

Над 70 майстори представят занаятите си в троянското село Орешак

В троянското село Орешак, н ад 70 занаятчии ще покажат тънкостите на майсторлъка си на традиционния панаир на занаятите , който започва на 14 август и ще продължи до неделя, предаде кореспондентът на БНР Пламен Христов. Майсторите на традиционни..

публикувано на 14.08.25 в 08:00