Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виена търси доброволци за четене на роден език, включително български

Снимка: БГНЕС

За да поощри многоезичието, общинската управа на австрийската столица търси доброволци, които да четат на учениците в началните класове на майчиния им език. Над 80% от жителите на Виена говорят два или повече езика. В момента в 20 виенски училища са ангажирани около 80 доброволци, които участват в проекта.


Изследване, проведено през тази година от института SORA, показва, че жителите на Виена подкрепят говоренето на чужди езици. 2/3 от анкетираните са заявили, че не само владеенето на немски език, но и насърчаването на многоезичието е важна мярка за социална интеграция, информира Международният офис на Община Виена в София. 


Австрийската столица работи по проект "Наставници по четене на роден език" и търси доброволци за 19 различни езика. Повече от половината студенти във Виена говорят два или повече езика. Нужни са доброволци за четене на майчиния си език, особено тези с познания по арабски, босненски, хърватски, македонски, сръбски, чеченски, турски и украински. В проекта могат да се включат и хора, владеещи български и немски език като родни.


Задачата на всеки доброволец е веднъж седмично да чете на децата приказки, детски книжки и стихчета за около час или да разглежда заедно с тях книжки с картинки. Преди да започне, всеки доброволец посещава подготвителен семинар. Проектът се изпълнява от общинския отдел за интеграция съвместно с виенската Дирекцията по образование и виенските книжарници. 

Снимки: БГНЕС, Ани Петрова, Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41